Na co zwrócić uwagę wynajmując halę produkcyjną?

Wielu przedsiębiorców przenosząc się do większej hali produkcyjnej staje przed nie lada zagwozdką. W okolicy wynająć można kilka podobnych hali, które z pozoru niczym się nie różnią – oprócz ceny oczywiście. Oczywiście tylko i wyłącznie z pozoru – w większości z nich czają się małe usterki, które mogą zdecydowanie napsuć krwi. Z tego powodu, przed podpisaniem umowy wynajmu trzeba dokładnie hali się przyjrzeć i patrzeć krytycznym okiem na każdy mały element. O jakie rzeczy tutaj chodzi? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule.

Typowe przypadłości hal produkcyjnych

Tak, jak wspominaliśmy, wynajmując halę produkcyjną, należy wziąć pod uwagę bardzo dużą ilość czynników i upewnić się, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik przed wynajęciem. Rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to między innymi konstrukcja, suwnice i ochrona przeciwpożarowa – zacznijmy jednak od początku.

Ścieżki logistyczne

Już na etapie wynajmu, powinny być dla danej hali zaplanowane ścieżki logistyczne, które będą w odpowiedniej odległości od miejsc składowania i stanowisk pracy. W ten sposób przejście nie będzie zakłócone, a poruszanie się po firmie będzie bezpieczne.

Fundamenty pod maszyny

W przypadku niektórych maszyn produkcyjnych (tych naprawdę ciężkich) potrzebne jest wykonanie specjalnych fundamentów, które wzmocnią posadzkę pod nimi. Jeżeli na terenie Twojego zakładu znajdą się takie maszyny, musisz wziąć pod uwagę obecność takich fundamentów – w przeciwnym wypadku może się to bardzo źle skończyć.

Posadzka

W większości przypadków w halach produkcyjnych wykorzystywana jest posadzka żelbetowa lub betonowa. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby powierzchnia była w 100% antypoślizgowa i antystatyczna najlepiej jest celować w nawierzchnię żywiczną lub poliuretanową.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest najważniejsze w miejscu pracy, dlatego upewnij się, że wyjścia ewakuacyjne są umieszczone w dobrych miejscach, wentylacja jest odpowiednia, a także, czy miejsca składowania spełniają wymogi przeciwpożarowe. Ten element jest powinien być dla Ciebie najważniejszy.

Obecność suwnicy

Jeżeli materiały, z których korzystasz są wyjątkowo ciężkie i w codziennej pracy wykorzystywane będą suwnice, warto zwrócić uwagę, czy znajdują się one na hali. Ich montaż to bardzo duży wydatek.

Podsumowanie

To tylko najważniejsze z czynników, na które należy zwrócić uwagę wynajmując halę – warto jest zatroszczyć się również o wiele innych rzeczy, specyficznych dla branży, w której działasz. Artykuł powstał we współpracy z firmą Investmen, która zajmuje się przeprowadzkami firm. Z tego powodu przenoszenie maszyn wykonywane jest przez nich na co dzień – to sprawia, że są ekspertami w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *