Zastosowanie sklejki szalunkowej

Sklejka jest produkowana w wersji szlifowanej lub nieszlifowanej. Na wierzchu widać układ słojów drewna w fornirze. Gatunek drewna decyduje o kolorycie sklejki i jej wzorze. Drewno sosnowe jest jasno żółte, ma wyraziste usłojenie, mogą w nim występować dość duże, okrągłe sęki. Brzoza jest bardzo jasna, prawie biała. Usłojenie jest prawie w niewidoczne, więc z daleka płyta sklejki brzozowej wygląda bardzo jednolicie. Gdzieniegdzie mogą występować niewielkie ciemniejsze sęczki. Fornir olchowy ma zdecydowanie mocniejsze wybarwienie w tonacji czerwonawej. Na płytach widać lekko zaznaczone nieliczne usłojenia i podłużne ciemniejsze przebarwienia oraz niewielkie sęki. Fornir bukowy ma podobne usłojenie do olchy, ale w kolorze różowawym.

Sklejka jest lekka i twarda, tnie się ją piłą ręczną lub pilarką elektryczną, a przykręca do konstrukcji nośnej wkrętami samogwintującymi. W zabudowach, w których ważna jest estetyka, można stosować niewidoczne łączenie na czopy. Sklejka może być wykorzystana:

  • do konstrukcji ścian działowych,
  • jako podłoga na podkładach z płyt lub na legarach,
  • możemy z niej wykonać sufit podwieszany,
  • nadaje się na zabudowy meblowe, szafki kuchenne, dekoracyjne półki,
  • ze sklejki wykonuje się też okładzinę ścian,
  • nadaje się też na podesty i stopnie schodów.

Wybierając sklejkę należy dostosować ich rodzaj do warunków panujących w pomieszczeniu. Sklejką
suchotrwałą można wykańczać ściany, sufity w miejscach nienarażonych na zalanie wodą i podwyższoną wilgotność. Taka sklejka podobnie jak płyty wiórowe wykończone fornirem sprawdzi się w pokojach i holach. Sklejka wodoodporna może być stosowana w kuchni i łazience.

Wyróżnia się sklejki suchotrwałe, półodporne oraz  wspomniane wcześniej wodoodporne. Sklejka szalunkowa suchotrwała musi być stosowana w warunkach suchych, czyli w pomieszczeniach gdzie nie panuje wilgotność. Jest to spowodowane brakiem odporności na działanie wody, w tym zastosowanym klejem. Idąc tym torem rozumowania, oczywistym jest fakt, że płyta szalunkowa półodporna jest bardziej odporna na działanie wilgoci, a sklejka wodoodporna może być stosowana na zewnątrz budynków. Tak więc kupując sklejkę należy dobrać ją do konkretnych zastosowań. Informacja czy jest to sklejka suchotrwała czy wodoodporna powinna być kwestią o pierwszorzędnym znaczeniu.

Na polskim rynku mamy również możliwość zakupu sklejki antypoślizgowej – jest to najczęściej tym samym sklejka wodoodporna. Produkowane zarówno z drewna drzew liściastych jak i iglastych. Często występuje sklejka brzozowa z olchą oraz sklejka kombi (drewna z drzew iglastych + drzew liściastych). Sklejka wodoodporna antypoślizgowa świetnie nadaje się jako podest czy do wyłożenia powierzchni przyczepy. Ma również dużo innych zastosowań.

Sklejka szalunkowa, podobnie jak inne materiały budowlane, powinna być nabywana tylko w sprawdzonych miejscach i mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Dzięki temu nabywca jest pewien, że dany produkt spełnia wymagane normy.

Cena sklejki szalunkowej zależy od jakości drewna, przeznaczenia, rodzaju sklejki (np. sklejka wodoszczelna, sklejka antypoślizgowa). Sklejka brzozowa o grubości 20 mm może kosztować od 80 zł, a zakres cen sklejek sięga 500 zł za metr kwadratowy. Poszukując sklejki wodoodpornej o wymiarach 1250 na 2500 mm i o grubości 21 mm, zapłacimy 160 zł/m2 (topolowa sklejka szalunkowa o najwyższej klasie). Sklejka topolowa pokryta filmem fenolowym kosztuje już od 50 zł/m2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *