Dzisiaj żyjemy w czasach prężnego rozwoju biznesu – coraz więcej przedsiębiorców decyduje się spróbować swoich sił i otworzyć własną działalność. Jednak, aby osiągnąć na rynku sukces, oprócz pomysłu, reklamy i odrobiny odwagi potrzebna jest również wiedza.
Podstawy biznesu
Oczywiście dobrze jest znać podstawy ekonomii, marketingu, prawa pracy. Jednak zacznijmy od czegoś prostszego, a równocześnie bardzo ważnego – od kasy fiskalnej.
Czym jest kasa fiskalna?
Najprościej rzecz ujmując jest to urządzenie rejestrujące, które służy do zapisu obrotu oraz kwoty podatku ze sprzedaży. Na koniec dnia w kasie fiskalnej zapisywane są wszystkie informacje na temat kwot netto produktów czy usług, kwot brutto oraz łączna wysokość podatku.
Kto musi musi posiadać kasę fiskalną?
Co ważne – większość przedsiębiorców, ale nie wszyscy. Musimy korzystać z kasy fiskalnej, jeśli prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Co ciekawe – kasa fiskalna nie jest wymagana jeśli roczne obroty nie przekraczają 20 000 zł. Ponadto do tego limitu nie jest wliczana sprzedaż środków trwałych, wartości niematerialnych oraz sprzedaż nieruchomości.
Wyjątki od powyższej reguły
Niestety zostały określone przedsiębiorstwa, które muszą bezwzględnie mieć kasę fiskalną, bez względu na wysokość obrotu czy na to, komu sprzedawany jest produkt. Należą tutaj wszelkie firmy zajmujące się sprzedażą gazu płynnego, części do samochodów, sprzętu fotograficznego, radiowego i telewizyjnego, wyrobów z metali szlachetnych, tytoniowych, perfum i wód toaletowych oraz w zakresie usług przewozowych, taksówkarskich, opieki medycznej, wyżywienia oraz niektórych związanych z mechaniką.
Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Pojawić się może w naszej głowie dość słuszne pytanie, czy są w ogóle firmy, które nie muszą posiadać kasy fiskalnej a osiągają bardzo wysokie obroty. Oczywiście, że tak! Przede wszystkim będą to firmy, które sprzedają towary czy usługi jedynie innym firmom, organizacjom, organom administracji państwowej lub samorządowej. Ponadto zwolnienie obejmuje również wszelkie usługi związane z rolnictwem, utylizacją odpadów, usługi pocztowe, noclegowe, telekomunikacyjne, finansowe, prawnicze (ale wyłączając notariuszy) oraz usługi w zakresie edukacji.
Na koniec warto dodać, że zawsze lepiej jest udać się do konkretnego dorady prawnego czy finansowego, który oceni typ prowadzonej przez nas działalności i udzieli najlepszych rad i wskazówek.